Arkitektur
1 min lästid

LINK utser ny regionchef

5:e december 2024, 09:41
LINK utser ny regionchef
Stina Sjöblom. Foto: Jonas Westling.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Stina Sjöblom har erfarenhet från ledande befattningar inom både privat och offentlig sektor. Hon kommer senast från Skanska där hon har drivit affärsutveckling för bostäder i norra Sverige.

Hon har även varit varit mark- och exploateringschef i Umeå kommun och enhetschef för samhällsutveckling på Länsstyrelsen Västerbotten.

– Stina har den attraktiva mix av erfarenheter, kompetens, attityd och inkluderande ledarstil som vi tror är nyckeln till framgång när vi fortsätter att växa och utveckla vår verksamhet i den norra regionen, säger Christina Kazeem, vd för LINK Arkitektur.

Sedan 2008

LINK Arkitektur har haft kontor i Umeå och Skellefteå sedan 2008.

I projektportfolion finns bland annat Arctic Center of Energy i Skellefteå, de nya flerbostadshusen på Lasarettsbacken och tentamensbyggnaden vid Umeå Universitet som alla är under byggnation just nu.

– Jag ser väldigt mycket fram emot att arbeta projekt- och kundnära och ta mig an rollen som regionchef på LINK Arkitektur. Det finns en stor tillväxt i norr och många bolag är nu redo att ta nästa steg efter en tid med tuff marknad, säger Stina Sjöblom.

Stina Sjöblom tillträder den 9 december 2024.

#link arkitektur #skanska #skellefteå #umeå
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0