Bostadsutvecklaren har säkrat finansiering för förvärvet av Valerum om 1,4 miljarder kronor från SBB.
I ett pressmeddelande skriver Oscar Properties att bolaget enligt plan erhållit finansiering för att kunna genomför förvärvet av Valerum om 1,4 miljarder från Samhällsbyggnadsbolaget, SBB.
“Bolaget har dels erhållit kreditlöften från banker samt, via dotterbolaget Valerum AB emitterat en säkerställd obligation om 710 miljoner kronor samt att man ingått garantiavtal och emottagit teckningsförbindelser uppgående till ca 80 procent av den pågående företrädesemissionen”, skriver bostadsutvecklaren i ett pressmeddelande.
Därmed är all finansiering för förvärvet säkrad inför tillträde som sker efter att emissionen är genomförd.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.