Energi Senaste nytt Energi
1 min lästid

Stora skillnader i elpris över landet

12:e augusti 2020, 15:45
Elpriser
Bildkälla: LOS Energy

En villaägare i Sydsverige betalar flera tusenlappar mer för elen jämfört med i norra delen av landet, skriver TT.

Beräkningen bygger på att villan i Skåne har en årlig förbrukning på 20 000 kWh. Prisskillnaden är då 6 000 kronor mer om året jämfört med husägaren i Luleå, förutsatt att dagens skillnad består hela året.

De stora prisskillnaderna ökar ännu mer under vindstilla högtryck, som de senaste dagarna bjudit på i södra Sverige. Då blir det inte mycket produktion i söder, menar Energiproduktionens Kaj Forsberg.

Utfasning av kärnkraft och rejält mer vindkraft gör att svensk elproduktion också blir känsligare, skriver nyhetsbyrån.

– Men om de här skillnaderna är det nya normala? Nja, riktigt så dramatiskt ska det inte vara, säger Kaj Forsberg, till TT.

Myrna Whitaker