“Ansökan som har skickats in är inte tillräcklig”
Oscar Properties ville hyra ut delar av Primushuset på Lilla Essingen till Lycée Français-skolan. Stadsbyggnadskontornet säger att förslaget inte kan beviljas, skriver Mitt i Kungsholmen.
Primushuset är ett stort kontorskomplex som ligger på Lilla Essingen. I våras skulle Oscar Properties inlett rivningen av huset för att bygga ett nytt bostadsområde, där bolaget ska stå för 424 bostäder. Nu är planerna lagda på is.
Oscar Properties har nyligen ansökt om tillfälligt bygglov för att hyra ut lokaler till Lycée Français- skolan i väntan på att rivningen kan bli av. Men nu skriver Mitt i Kungsholmen att Stadsbyggnadskontoret sagt nej till planen och konstaterat att inget bygglov kan beviljas i dagsläget.
– Ansökan som har skickats in är inte tillräcklig. Vi behöver mer information, säger Sara Norgren, handläggare på stadsbyggnadskontoret, till Mitt i.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.