Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Efter att ha löpt loss Northvolt har Lyten nu tagit sikte på nästa havererade batteriprojekt. Den här gången i grannlandet.
Batterisatsningars död blir Lytens bröd. Snart kan den amerikanska Northvolt-köparen lägga beslag på ännu ett havererat projekt. Den här gången handlar det om norska batteritillverkaren Morrow, som landade i konkurs i maj.
Efter att ha stoppat in ett par miljoner för att hålla driften igång är en affär nu riktigt nära. Morrow, med dotterbolag, har skrivit under en avsiktsförklaring om försäljning av verksamheten, rapporterar Norran.
En av konkursboets största fordringsägare, Innovation Norway, har också valt Lyten som föredragen köpare.
– Lyten strävar efter att bygga upp en ekonomiskt stark och skalbar tillverkningsbas för batterier och energilagring i Europa, med hjälp av amerikansk och europeisk teknik, leveranskedjor och tillverkningsanläggningar, säger Dan Cook, vd för Lyten.
Vilka summor bolaget behöver slanta upp för att ta över verksamheten framgår dock inte. Dessutom måste flera villkor som är utanför konkursboets kontroll uppfyllas innan en affär kan bli verklighet.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB