Stäng annonsen
Byggindustrin

Skanska vinner 830-miljonersprojekt i Finland

26/08/2026, 09:52
Skanska får miljardkontrakt
Skanskas logga. Foto: Claudio Bresciani / TT bild.

Skanska har närmast blivit synonymt med datacenterbyggen den senaste tiden. Nu spikar man ännu en stororder i det minst sagt lukrativa segmentet.

Skanska lägger till ännu ett datacenterprojekt till en redan lång rad av just sådana. Den här gången kommer beställningen från ett teknikbolag, som vill uppföra ett nytt datacenter i Finland.

Byggkontraktet är värt runt 830 miljoner kronor och uppdraget omfattar stomme och skal.

Arbetet börjar i det fjärde kvartalet i år, 2026, och ska stå färdigt i det tredje kvartalet 2027.

Det här är det andra större datacenterbygget i Europa på kort tid som Skanska kammar hem. Det är annars den amerikanska marknaden som varit den stora drivkraften för byggjätten inom datacenterområdet.

Men under måndagen meddelade man att man plockat hem byggnationen av ett datacenter i Prag. Och nu ger man sig alltså av till grannlandet för att uppföra ännu en anläggning.

datacenter Skanska
Nils Lund