Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Nytt land, ny kund och nytt segment för Drillcon, som plockar hem ett kontrakt för prospekteringsborrning åt jätten.
Drillcon expanderar till Tyskland. Det står klart efter att man tecknat kontrakt med Lhoist gällande prospekteringsborrning inför kalkbrytning under jord.
Projektet ska ligga till grund för Lhoists fortsatta utveckling av underjordsbrytning av kalk.
– Det här kontraktet är glädjande på flera sätt; vi får en ny kund, i ett nytt land, inom ett segment vi tidigare inte varit aktiva i. Lhoist är en betydande aktör inom kalkbrytning och kalkprodukter i Europa, och de driver även flera stora klimatomställningsprojekt för att fånga in och lagra koldioxidutsläpp, säger Patrik Rylander, vd för Drillcon
Arbetet ska dra igång i slutet av det tredje, eller i början av fjärde, kvartalet. Det kommer därefter att färdigställas i det andra kvartalet 2027. Ordervärdet uppgår till 7 miljoner kronor.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB