Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Skandrenting lämnar över byggnationen av det nya kontoret till NCC och slantar upp inte mindre än 140 miljoner kronor för arbetet.
Skandrenting ska uppföra en ny kontorsbyggnad vid Salbergaanstalten för uthyrning till Kriminalvården. Då tilldelar man NCC byggnationen för omkring 140 miljoner kronor.
Den runt 2 300 kvadratmeter stora byggnaden blir två plan och vindsvåning. Här ska man ha plats för kontor, mötesrum, konferensrum och matsal samt omklädningsytor, gym och övningslokal.
Genom att placera kontoren utanför fängelsemuren frigörs utrymme för fler intagna på insidan.
NCC är sedan tidigare på plats i Salberga, där bolaget bygger prefabricerade modulhus med 40 nya boenderum innanför murarna.
– Vi är glada att få fortsatt förtroende i det viktiga arbetet med att bygga ut och anpassa Sveriges anstalter. Vi är glada att kunna bidra med vår byggexpertis inom projekt som detta, säger Jens Almcrantz, avdelningschef NCC Building Sverige.
Byggjätten sätter spaden i marken det tredje kvartalet 2026 och slutför arbetet i det fjärde kvartalet 2028.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB