Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Den nya parkeringshuset skulle stå klart hösten 2023, men har fortfarande inte öppnat. Det har lett till en infekterad tvist mellan kommunen och entreprenören. Samtidigt står det nu klart att en ny aktör tar över bygget.
Bygget av ett parkeringshus i Karlskrona ledde till ett juridiskt storbråk mellan Region Blekinge och entreprenören JSB. De sistnämnda har också stämt regionen på 54 miljoner kronor för utfört arbete.
Regionen å sin sida anser att arbetet inte är klart. De menar att bygget har flera tusentals brister. De kräver därför JSB på 50 miljoner på grund av förseningarna det medfört.
Samtidigt står det nu klart att regionen har ett nytt byggbolag på plats. Det blir Skanska som nu får en täckningsentreprenad för att slutföra projektet, rapporterar BLT.
Det nya arbetet sker enligt partnering, där Skanska får betalt för rörliga kostnader och ett vinstpåslag på 16 procent.
– Att begära in ett fast pris redan i anbudsskedet är i princip en omöjlighet för den här typen av arbete. Vissa fel vet vi inte ens hur eller om vi kan avhjälpa utan att först ha en dialog med den entreprenör som ska göra jobbet, säger Peter Holmqvist, byggprojektchef på Region Blekinge, till tidningen.
Och arbetet kommer att ta tid. Det väntas bli klart den 30 september nästa år. En rätt saftig försening jämfört med ursprungsplanen där premiären skulle ha skett hösten 2023.
Samtidigt rasar den juridiska striden vidare och kommunen har flaggat för att man kan komma att kräva JSB på merkostnaderna.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB