Stäng annonsen
Transport & Logistik

Ingen bränslebrist i Sverige – trots allvarligt globalt läge

28/04/2026, 15:12

Sverige klarar sig utan drivmedelsbrist både på kort och lång sikt. Det hävdar myndigheten i sin senaste rapport. Däremot finns ett tungt orosmoln i flygbränslet.

Trots att kriget i Mellanöstern pågått i två månader och Hormuzsundet är stängt råder ingen brist på drivmedel i Sverige. Det konstaterar Energimyndigheten i sin senaste lägesbedömning.

Tillgången på bensin och diesel bedöms som god på både kort och lång sikt. Sverige och Norden har en omfattande raffinaderikapacitet och är i huvudsak beroende av olja från Nordsjön, som inte påverkas av stängningen av Hormuzsundet. Priset har stigit men tillförseln är stabil, enligt myndigheten.

– Det är låg sannolikhet att det skulle bli någon form av ransonering när det gäller bensin och diesel i Sverige, säger Caroline Asserup, generaldirektör på Energimyndigheten.

Flygbränslet är däremot ett orosmoln. En del av Sveriges och EU:s flygbränsle importeras normalt från Mellanöstern och det minskade utbudet ökar risken för störningar.

– Det finns en viss risk för fysisk brist av flygbränsle som i värsta fall på sikt kan leda till ransonering. Situationen beror till stor del på hur marknaden agerar och anpassar sig, säger Caroline Asserup.

bensin diesel energimyndigheten Flygbränsle olja
Nils Lund