Obos rör om i Sverige-toppen. Mångåriga vd:n lämnar efter stora tillväxtresan och nu inleds jakten på en ersättare.
Den norska bostadsutvecklaren Obos byter vd i Sverige. Joakim Henriksson lämnar rollen efter tolv år, ett beslut som fattats i samförstånd med koncernledningen.
– Det är dags för mig att ta nästa steg i livet, där jag kan styra mer över min egen tid. Jag vill bland annat ägna mig åt fler styrelseuppdrag och familjegården. Detta är den rätta tiden för mig och för bolaget att lämna över till någon annan, säger Joakim Henriksson.
Den som kan sin matematik har redan räknat ut att han varit Sverige-vd sedan 2014. Under den här perioden har Obos gått från att vara en småhusleverantör till att bli en av Sveriges största bostadsutvecklare.
– Ett av mina främsta mål har varit att säkra en långsiktigt konkurrenskraftig verksamhet inom Obos Sverige med flera affärsområden, säger Joakim Henriksson.
Det är ännu inte klart vem som kommer att ta över verksamheten framgent. Men jakten på en ersättare är nu inledd, meddelar bolaget.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.