En av Sveriges längsta träbroar är i fallfärdigt skick. Då väntar ett omfattande renoveringsarbete för det kulturminnesmärkta landmärket.
Med sina 133 meter är Vikbron i Fränsta en av Sveriges längsta broar som är helt byggd i trä. Den är också en viktig symbol för Ånge.
Och nu väntar en omfattande renovering för den klassiska bron, som är i fallfärdigt skick.
En bärande mittsektion har börjat bågna, rapporterar ST. Projektet kommer att kosta runt åtta miljoner kronor över tre år.
Hittills har kommunen också beviljats 1,2 miljoner kronor från Länsstyrelsen i Västernorrland för reparationsarbetet. Vikbron är nämligen klassad som ett kulturminnesmärke.
– Det är själva mittendelen som ska bytas. Den nya sektionen byggs nu i en lokal i Östavall för att sedan monteras på plats, säger Jens Östlund, verksamhetschef på Ånge kommun, till tidningen.
Tanken är att bron ska kunna öppna igen till sommaren 2027.