Infrastruktur
3 min lästid

Anrika bron får nytt liv - med enorm renovering

10:e mars 2026, 15:12
Anrika bron får nytt liv - med enorm renovering
Västerbron i dimma. Foto: Maja Suslin/TT

En av Stockholms mest ikoniska broar, Västerbron, ska rustas upp. Bron, som invigdes 1935, är en viktig förbindelse för samtliga trafikslag mellan Kungsholmen och Södermalm.

Den är byggd av stål med en brobaneplatta av betong, som börjat uppnå sin tekniska livslängd. För att förlänga livslängden med uppemot 80 år behöver den därför renoveras. Projektet är uppdelat i två etapper.

– Utredning har pågått sedan 2018 över hur betongen mår i den nästan 100 år gamla bron. Vi har tittat på hela bron och konstaterat att den är i ett bra tekniskt skick för sin ålder, och att man kan förlänga livslängden genom flera åtgärder, säger Baran Mirdesi, projektledare på Trafikkontoret och fortsätter:

– Förra året bytte vi ut mittrefugen och belysningen och börjat bygga övergångskonstruktionerna på den östra halvan av bron. I år kommer vi fortsätta byta ut tätskikt på den östra halvan. Vi har även påbörjat arbetet med avvattningen som fortsätter under kommande år.

Omfattande arbeten fram till 2027

De kommande åren väntar det mest arbetskrävande momentet i etapp 1, utbyte av tätskiktet. Arbetet kommer att delas upp så att halva bron i taget renoveras, vilket innebär att trafiken kan fortsätta flyta.

– Det blir ett omfattande arbete där vi arbetar med den östra sidan 2026 och västra sidan 2027. Arbetet i sig är inte så tekniskt komplext. Senaste gången som tätskiktet bytts ut var på 90-talet. Men det finns risker med bristfälligt underlag från senaste arbeten på grund av dålig arkivering. Vi har dock ganska bra koll på hur tätskiktet mår idag. Under alla tre skeden, 2025, 2026 och 2027, pågår arbeten från april till och med oktober, säger Baran Mirdesi och tillägger:

– En hel del arbete sker under bron, vilket inte är trafikpåverkande. Bland annat ska vi installera vindkryss som faktiskt ritades på 30-talet men aldrig byggdes. Tanken var att bedöma brons stabilitet och sedan installera dem, men det blev aldrig utfört.

Etapp 2 startar 2030

När etapp 1 är klar väntar nästa stora fas. Den andra etappen innebär mer omfattande ingrepp i brons stålkonstruktion och kräver ytterligare utredning innan arbetet kan påbörjas.

– Brons stålkonstruktioner behöver målas om, men frågan är hur mycket färg som måste tas bort och vilket målningssystem vi ska använda. Vi ska även impregnera betongen. Det finns miljöförorenad färg som måste hanteras, och vissa delar av stålkonstruktionen kan behöva förstärkas för att öka bärigheten, säger Baran Mirdesi.

#renovering #trafikkontoret #västerbron
Christopher Blanck