Mångmiljardsatsningen rullar vidare. Nu står det klart vilka som ska bygga nytt, om och till Sjölunda avloppsreningsverk. Ett omfattande nyckelprojekt i Maxima, med färdigställande år 2035.
Det blir Skanska, i samarbete med Vinci, som uppgraderar Sjölunda avloppsreningsverk vid Oljehamnen i Malmö.
Uppdraget omfattar nybyggnad-, om- och tillbyggnad och är en direkt avgörande del i det enorma Maxima-projektet. I princip samtliga delar av det befintliga reningsverket kommer att ersättas.
Både projektering och byggnation ingår i arbetet.
– Vi går nu in i en ny fas, där planering successivt växlar över i genomförande. Att bygga om och ut Sjölunda avloppsreningsverk är ett mycket omfattande projekt som måste göras i väl planerade etapper, säger Anna Uth, programägare och ansvarig för bygget av Maxima.
Det nya avloppsreningsvrket får högre kapacitet och även bättre rening av vattnet som släpps ut i Öresund.
I entreprenaden ingår samtliga byggnads-, anläggnings- och installationsarbeten inklusive bland annat rivning, omkoppling, installation och driftsättning av processdelen.
Skanska och Vinci kommer att genomföra såväl projektering som tidskritiska arbeten under ett och ett halvt år. Därefter skriver man separata avtal för byggnadsarbetena, som sker i flera faser.
– I samverkan med Skanska-VINCI skapar vi nu en gemensam organisation, där vi fortsätter att planera och projektera bygget av reningsverkets alla olika delar. Med en byggorganisation på plats kan vi även utföra nödvändiga arbeten på befintligt tillstånd, exempelvis förstärka reningsverkets elförsörjning samt bygga en ny Slutpolering, säger Kristina Olofsson, projektledare för Nya Sjölunda.
Färdigställande är planerat till före utgången av 2035.
LÄS OCKSÅ: Här skapas Sveriges största pumpstation