Industri
1 min lästid

De ger anställda del av vinsten

8:e december 2025, 10:12
De ger anställda del av vinsten
Genrebild

Anställda på CTT Systems kunde plocka ut rekordsummor i bonus förra året när bolagets aktie nådde nya toppnivåer, rapporterar Barometern.

– Bonusen har varit en bra hjälp när vi renoverar, säger Linda Ottosson, cnc-tekniker på produktionsanläggningen i Nybro.

Bolaget är börsnoterat, har sitt huvudkontor i Nyköping och tillverkar befuktningssystem till passagerarplan från Airbus och Boeing. De har sedan 2015 ett bonusprogram där 7,5 procent av vinsten årligen sätts av till en stiftelse som köper aktier åt de anställda.

“Det triggar oss”

Andelarna kan tas ut efter fyra år. Värdet vid senaste tilldelningarna har legat mellan 82 000 och 101 000 kronor. För anställda som varit med från start uppgår det samlade värdet till över en halv miljon kronor.

– Genom stiftelsen äger vi delar av företaget. Det triggar oss att göra det lilla extra, säger platschefen Henrik Wolf.

Linda Ottosson, som började på företaget 2018 efter en karriärväxling från vården, har hittills tagit ut drygt 100 000 kronor och har kvar aktier värda 250 000 till 300 000 kronor.

– Jag använder delar nu, men sparar också långsiktigt. Det ger trygghet inför pensionen, säger hon.

#ctt systems
Redaktionen