Byggindustrin

Spektakulärt lyft när 75 meter skorstenar kom på plats

7/11/2025, 10:52
Foto (samtliga bilder i artikeln): Sofia Andersson/FotograFia

Två 17 ton tunga och 75 meter höga skorstenar har nu lyfts på plats vid Händelöverket i Norrköping. De är en del av den nya rökgasrenings- och rökgaskondenseringsanläggningen som Eon bygger. Här är bilderna från det spektakulära arbetet.

På tisdagen och onsdagen nåddes en ny milstolpe vid Händelöverket i Norrköping. Två 17 ton tunga och 75 meter höga skorstenar och en stålkonstruktions lyftes då på plats.

Här lyfter man skorstenen på plats

Skorstenarna hör till den nya rökgasrenings- och rökgaskondenseringsanläggning som Eon bygger med syfte att både göra fjärrvärmen mer energieffektiv och minska utsläpp.

Investeringen för projektet uppgår till omkring 400 miljoner kronor.

Hela arbetet tog två dagar

När anläggningen är i drift under 2026 kommer den att kunna återvinna värme motsvarande den årliga uppvärmningen av runt 5 000 villor. I dag är runt 4 400 villakunder anslutna i Norrköping.

Med den nya kondenseringen kommer runt 28 megawatt fjärvärrme att tas tillvara. Därmed utvinns mer energi ur varje ton bränsle.

– Det här är ett konkret exempel på hur vi gör fjärrvärmen mer resurseffektiv. Norrköping får ökad kapacitet att möta värmebehovet, särskilt under kalla dagar, säger Jonas Lind, fjärrvärmechef på Eon i Norrköping. 

Nästa år kan den nya anläggningen tas i drift

När man tar tillvara på värme från avfallsförbränning och industriella restflöden avlastas även elsystemet. På så sätt minskar man också behovet av att bygga ut elnätet, vilket sparar ytterligare resurser.

– Lyftet är ett synligt tecken på en framtidsinvestering. Vi bygger för både kapacitet och hållbarhet, säger Jonas Lind. 

Ett rejält stycke skorsten förbereds

Radscan är huvudentreprenör för rökgaskondenseringen. Lyftet av skorstenarna genomfördes av Jinert. 

Härnäst väntar installation och inkoppling av systemet. Därefter blir det omfattande testkörning för hela slanten.

Den första delen av anläggningen driftsätts under våren 2026 och slutlig inkoppling sker till hösten samma år.

eon Händelöverket norrköping
Nils Lund