Energi
1 min lästid

Nu är Sveriges största solpark igång: "Banbrytande"

3:e september 2025, 15:52
Nu är Sveriges största solpark igång:

Sveriges största solpark är nu invigd och driftsatt av energiproducenterna Alight och Neoen.

Solparken är belägen på Hulftsfred flygplats i Småland. Den omfattar hela 174 000 solpaneler, som är installerade runt landningsbanan.

Totalt kommer den att generera runt 100 GWh per år, vilket motsvarar omkring 18 000 genomsnittliga svenska hushåll.

Projektet har möjliggjorts genom ett långsiktigt elköpsavtal med H&M-gruppen. Enligt avtalet kommer solparken att förse modejätten med 95 av den förnybara energin och ursprungsgarantierna som produceras.

“Ett banbrytande tillskott”

Parken spelar således en viktig roll i H&M-koncernens mål att senast 2030 enbart använda förnybar el.

– Att driftsätta Hultsfred solpark med vår partner Neoen och H&M som köpare av elen innebär inte bara en milstolpe för oss. Det visar också att Sverige kan leverera storskalig, förnybar energi utan subventioner och i snabb takt. Det är ett banbrytande tillskott till landets produktion av förnybar energi, säger Warren Campbell, vd på Alight. 

Projektet har finansierats med hjälp av Alight och Neoen, med stöd av ett strukturerat lånepaket från Danske Bank. Byggnationen av solparken har genomförts av Equans Energy and Storage och Solkompaniet.

#alight #h&m #hultsfred solpark #neoen
Nils Lund