Stäng annonsen
Byggindustrin

Brand på byggarbetsplats – två till sjukhus

8/08/2025, 11:42
Foto: Johan Nilsson / TT bild.

Två anställda fördes till sjukhus för kontroll, efter en brand i samband med ett omfattande renoveringsarbete.

En brand utbröt under onsdagen i samband med ett omfattande renoveringsarbete på de stora bostadshusen i Brf Guldsmeden på Storgatan i Sundsvall.

– Man har kapat upp en cistern inne i det här rummet som gör att det tagit sig i isoleringsmaterial och papp, säger Magnus Nymark, insatsledare vid räddningstjänsten, till tidningen.

Två anställda som arbetade på platsen fördes med ambulans till sjukhus för kontroll, rapporterar Sundsvalls Tidning. De ska dock ha återvänt till arbetet och må bra efter omständigheterna.

“Allvarligt”

Händelsen utreds nu som en arbetsplatsolycka.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och sätter alltid våra medarbetare och entreprenörers säkerhet i första hand. Alla gällande rutiner för arbetsmiljö och säkerhet följs. De kommer nu även att ses över ytterligare i samband med utredningen, säger Fredrik Malmström, vd för Piscea bygg.

“Ville vara på den säkra sidan”

Arbetet kunde återupptas redan senare samma dag, efter att man fått grönt ljus från räddningstjänsten.

– Vi avvaktar resultatet från denna utredning innan vi kan ge ytterligare information om händelseförloppet. Men branden var släckt snabbt och det var lite rök, så vi ville vara på säkra sidan att vi gjorde alla rätt och larmade

brand renovering sundsvall
Nils Lund