Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Prestigeprojektet klubbas i nationella säkerhetens namn och för ökade Natoinvesteringar. Men experten är inte övertygad.
Planerna har funnits i över 50 år. Nu har till slut Italiens regering godkänt byggnationen av vad som kan bli världens längsta hängbro, rapporterar TT.
Den kommer att mäta 3,3 kilometer och ska gå över Messinasundet, mellan Villa San Giovanni och Messina på Sicilien.
Kostnaden för projektet väntas uppgå till runt 13 miljarder euro, cirka 145 miljarder kronor. Och bron beskrivs som en viktig del för den nationella säkerheten. Något som i sin tur ska öka landets Natoinvesteringar.
Men frågan är om den verkligen skulle nyttjas i militärt syfte.
Enligt Alessandro Marrone, chef för försvarsprogrammet vid Roms institut för internationella relationer, är det tveksamt. Han menar att regeringen borde satsa på upprustning av vägar och hamnar, där trupper redan är stationerade, istället.
– Ryssland vet att varken italienska trupper eller förstärkningar för de baltiska länderna och Polen kommer att passera bron, säger han till Financial Times.
Bolaget som har fått kontraktet för brobygget är italienska Webuild.
De har tidigare bland annat byggt Cityringen i Köpenhamn.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB