Stäng annonsen
Fastighet Företag & Affärer

De köper Postnords nya jätteterminal

10/07/2025, 14:03
Visualisering av terminalen. Bildkälla: Infrahubs

Postnords nya paketterminal kommer att få den högsta kapaciteten i Sverige. Och nu är det klart att Blackrock lägger vantarna på den.

Blackrock har köpt Postnords nya paketterminal, som byggs i detta nu i Vaggeryd, Jönköping. Säljare är Infrahubs.

Terminalen kommer att bli runt 35 000 kvadratmeter stor. Den ska kunna hantera 25 000 paket i timmen – den högsta kapaciteten i Sverige.

– Det här är mer än bara en ny terminal – det är en investering i smartare, mer hållbar och framtidssäkrad logistik, säger Andreas Ekberg, grundare av Infrahubs, i ett pressmeddelande.

När bygget är slutfört kommer Postnord, som alltså blir hyresgäst, att investera runt 1,1 miljarder kronor i modern sorteringsteknik.

– Denna investering förstärker vårt åtagande att investera i hållbara, moderna logistiklösningar på attraktiva platser i Norden och stärker vår närvaro i regionen ytterligare, säger Thorsten Slytå, Head of Nordic Real Estate and Head of European Real Estate Strategic Partnerships på Blackrock.

Vad köpeskillingen uppgår till har inte offentliggjorts.

blackrock förvärv infrahubs postnord
Nils Lund