Kåpan Fastigheter stärker sin satsning på säkerhet genom att välkomna Claes Metelius som säkerhetschef.
Claes Metelius har 30 års erfarenhet i säkerhetsbranschen med tidigare roller på bland annat Svensk Brand- och Säkerhetscertifiering, Säkerhetspolisen, FOI och senast som säkerhetschef på konsultbolaget Tyréns.
– Säkerhet är en grundförutsättning för att våra hyresgäster ska kunna bedriva samhällsviktig verksamhet – både i vardagen och i kris. Det känns fantastiskt att ha Claes på plats. Hans kompetens och perspektiv kommer att stärka vår kapacitet och bidra till vår ambition att ligga i framkant när det gäller säkerhetsfrågor, säger Kåpan Fastigheters vd Cecilia Vestin.
Kåpan Fastigheters hyresgäster är främst olika myndigheter med höga krav på säkerhet, beredskap och funktionalitet.
– För mig handlar säkerhetsarbetet om att underlätta vardagen för våra hyresgäster. Jag vill att vi ska vara en naturlig och trygg samarbetspartner, där hyresgästerna kan lita på att vi tar ansvar för deras skyddsvärden, säger Claes Metelius.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.