Göteborg Energis vd Per-Anders Gustafsson tar plats i branschorganisationen Energiföretagens styrelse.
Energiföretagen Sverige samlar nära 500 företag som producerar, distribuerar, säljer och lagrar energi.
Per-Anders Gustafsson ska bland annat driva frågor om energiomställningen i Västsverige.
– Hela Sverige står inför några helt avgörande år som energination. Flera övergripande utredningar om att reformera energimarknaden pågår och förutsättningarna för ny elproduktion ska tas fram. Det är en utmaning men också en formativ period och en stor möjlighet för energibranschen att vara med och påverka. Inte minst för att det västsvenska näringslivet ska kunna ställa om och bibehålla konkurrenskraften, säger Per-Anders Gustafsson.
Energiföretagen Sverige är en av Göteborg Energis viktigaste arenor och representation i styrelsen på central nivå har saknats under en period.
– Det känns bra att vi nu är tillbaka i styrelsen och jag vill jobba för att accelerera Energiföretagens uppgift i denna omdanande period. Det är viktigt att vi som bransch tar på oss ledartröjan och blir kraften i energiomställningen både utifrån näringslivets behov och samhället i stort, säger Per-Anders Gustafsson.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.