Som en del av sammanslagningen och vidareutvecklingen av Assemblin Caverion Group har en ny ledningsstruktur skapats.
Den svenska verksamheten omorganiseras så att de fyra svenska verksamheterna samordnas i en gemensam division, Division Sverige.
De nuvarande fyra verksamheterna – Assemblin El, Assemblin VS, Assemblin Ventilation och Caverion Sverige kommer fortsatt att drivas som självständiga affärsområden. Den nya divisionen kommer att ledas av Fredrik Allthin, för närvarande vd Assemblin El, EVP.
– Det är viktigt att understryka att de svenska enheterna i enlighet med vår decentraliserade affärsmodell även fortsättningsvis agerar självständigt, men för att stärka vår marknadsledande position och tillvarata vår fulla potential är dock en viss koordination nödvändig, säger Mats Johansson, Group President and CEO.
Som ett komplement till det befintliga koncernledningsforumet Executive Management Team, EMT inför Assemblin Caverion Group ett nytt ledningsforum, Executive Committe, EC, för koncernen. EC kommer att fokusera på mer långsiktiga strategiska frågor. Samtidigt utökas det befintliga EMT till att omfatta samtliga koncernstabschefer och divisions-/affärsområdeschefer.
– Vi har haft en fantastisk start på vår gemensamma resa, men efter nästan ett år tillsammans går vi in i en ny fas vilket kräver en något justerad ledningsstruktur, säger Mats Johansson.