Stålbolaget stängde sin verksamhet efter att flera olyckor inträffat. Sedan fick alla 800 anställda gå om säkerhetskursen, skriver Norrbottens-Kuriren.
I september bytte H2 Green Steel namn till Stegra. Företaget som grundades 2020 i Boden syftar till att ta bort koldioxid från industrin. Först och främst stålindustrin.
Det var också i september i år som företaget fattade beslut om att stänga ner verksamheten. En lördagsförmiddag kom beskedet.
– Tidigare den månaden hade en man skadat sig efter att en dumper hade vält. Det hade dessutom hänt ytterligare ett par mindre olyckor vid den här tiden och på lördagen var det en man som klämde fingrarna, säger Lars Husberg, ombudsman hos Byggnads till Norrbottens-Kuriren.
Inte förrän måndag morgon startade verksamheten igen och alla 800 anställda intervjuades om säkerheten.
– Efter det fick alla gå om säkerhetskursen. Stegra gjorde verkligen ett gediget arbetet tycker jag. Vi vill inte ha ett Northvolt här, utan det ska vara säkert och tryggt på arbetsplatsen, säger Lars Husberg till tidningen.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.