Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Omställningen till fossilfri järnsvamp som skulle inletts om sex år sätts på paus. LKAB satsar på att få upp Per-Geijer-malmen, avslöjar Di.
Planerna på Hybrit ska gå vidare. Men inte i Kiruna.
LKABs, Vattenfalls och SSABs gemensamma satsning Hybrit innebär att i princip eliminera koldioxidutsläppen inom stålindustrin genom att byta ut kol och koks vid framställningen av järn till fossilfri vätgas och el. Därför ska LKAB övergå från järnmalmspellets till fossilfri järnsvamp framställd med grön vätgas.
Omställningen skulle påbörjas 2030 både i LKABs gruva i Kiruna och Gällivare. Men så blir det alltså inte. Dels på grund av att det är svårt att få fram de enorma mängder el omställningen kräver och dels för att LKAB hittat en ny järnmalmsfyndighet som innehåller åtråvärda jordartsmetaller – Per-Geijer-malmen.
– Den långsiktiga strategin ligger fast, men vi ombalanserar. Framför allt beror det på att vi har helt andra mineraltillgångar än för fem år sedan. Det andra skälet är begränsningar i infrastruktur, säger LKABs vd Jan Moström till Di.
Omställningen till järnsvamp i Gällivare fortsätter som planerat.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB