Trafikverket bryter samarbetet med den huvudentreprenör som renoverar Bohusbanan, skriver Bohusläningen.
Bohusläningen berättar att det var i april förra året som Eiffage Infra-Nordic AB började renoveringen men renoveringens slutdatum har skjutits upp flera gånger.
– Vi har gjort en avbeställning, det stämmer. Vi ska vara färdiga i år, och för att nå dit så gör vi en justering. Vi gör detta för att nå tiden i år. Det är något mellan oss och Eiffage där vi har en dialog, säger Trafikverkets projektledare Jonathan Isaksson till tidningen.
Eiffage Infra-Nordics vd Patrik Nilsson vill inte kommentera vidare till Bohusläningen utan hänvisar till Trafikverket.
Trafikverket kommer nu att göra en förnyad konkurrensutsättning.
Tidningen berättar också att Trafikverket tidigare angett att förseningarna bland annat berott på det fanns mer bergschakt i tunnlarna än väntat. Det är Ramboll Sweden AB som projekterat. Tidningen frågar Jonathan Isaksson:
Vad kan Trafikverket göra åt felräkningen i projekteringen? Finns det möjlighet att stämma Ramboll Sweden AB?
– Det är något som vi hanterar med vår leverantör. Men det finns ett regelverk kring hur man hanterar fel och brister. Vi får vänta och avvakta tills vi har hanterat det med vår leverantör.
Bohusläningen har sökt Ramboll Sweden AB som hänvisar alla frågor gällande Bohusbanan till Trafikverket.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.