Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Assemblin får uppdraget att ansvara för multidisciplinära tekniska installationer inom VS, el, ventilation, kyla och styr i ett nytt projekt vid AstraZeneca i Södertälje. Assemblin är generalentreprenör för projektet och i uppdraget ingår även ansvar för bygg, mark, smide, samordning samt etablering och logistik.
Entreprenadsumman uppgår till sammanlagt cirka 165 miljoner kronor.
Uppdraget gäller att uppgradera och säkerställa kylkapaciteten vid produktionsanläggningen i Gärtuna, Södertälje.
Projektet innebär byte till nya kylmaskiner med tillhörande kringutrustning samt generell uppgradering av system för värme, ventilation, kraftförsörjning och belysning. Uppdraget omfattar även samtliga kringarbeten och material.
”Vi är mycket glada över att åter få förtroendet att utföra ett komplext projekt för AstraZeneca. Med detta uppdrag visar vi Assemblins styrka som multiteknisk partner för omfattande industriprojekt”, säger Andreas Aristiadis, VD och affärsområdeschef för Assemblin VS.
”Sedan tidigare uppdrag känner vi anläggningen i Gärtuna väl, vilket naturligtvis underlättar vår planering. Som generalentreprenör är det vårt ansvar att säkerställa en välbyggd och driftsäker anläggning för AstraZenecas läkemedelsproduktion”, säger Robin Wahlström, projektchef för Assemblin.
Produktionen startar i januari 2024 och projektet beräknas att avslutas under försommaren 2025.
Assemblin har även tecknat ett koncerngemensamt ramavtal med AstraZeneca som ger goda förutsättningar för samarbete i framtida projekt.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB