Skanska har tecknat kontrakt med Seagen om att bygga en anläggning för bioteknik i Everett, Washington, USA.
Kontraktet är värt USD 215 M, cirka 2,25 miljarder kronor.
Anläggningen omfattar drygt 25 000 kvadratmeter och ska innehålla tillverkningslokaler, lager samt utrymmen för frakthantering. Därtill blir det kontor och caféutrymmen.
Byggnadsarbetena är påbörjade och anläggningen förväntas stå färdig under fjärde kvartalet 2024.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.