Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
I mars 2022 inleddes upprustningen av den anrika köpmansvillan Dicksonska palatset ett stenkast från Avenyn i Göteborg. Fastighetsägaren Higabs ambition är att återskapa och varsamt utveckla huset för att så småningom öppna upp för publika verksamheter.
Dicksonska Palatset stod klar 1862 och är delvis mycket välbevarat med många originaldetaljer kvar, främst på entréplan och festvåningen en trappa upp. Dessa delar är byggnadsminnesmärkta och kommer att renoveras varsamt med hjälp av konservator. I övriga delar av fastigheten strävar man efter att återskapa det som förändrats under årens lopp.
Orangeriet som vetter mot Södra Vägen kommer exempelvis att få helt nya glaspartier och glastak. Fönstren rustas upp, fasaderna målas om och ett nytt bandtäckt plåttak med nya takkupor och nya skorstenar kommer att monteras. Dessutom planeras en upprustning av trädgården.

– Vår ambition är att öppna upp huset för restaurang- och festverksamhet. Vi kommer bland annat att bygga et nytt restaurangkök och installera en hiss i huset. Vår målsättning är att kunna öppna upp Dicksonska huset för allmänheten under 2023, säger Ulf Bengtsson på Higab till Branschaktuellt.

Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB