Stäng annonsen
Byggindustrin

Larm om stöldboom på byggarbetsplatser

23/05/2022, 14:42
Genrebild. Foto: Stina Stjernkvist/TT

Stölder från byggarbetsplatser i Kronoberg har eskalerat under våren. Det rapporterar Sveriges Radio som uppger att länspolisen redan fått in 52 anmälningar i år – en förhållandevis hög siffra jämfört med 75 stycken under hela 2021.

– Majoriteten av våra arbetsplatser har försök till inbrott eller att det har varit inbrott på något sätt, säger Stefan Ronéus, vice vd för GBJ Bygg i Växsjö, till P4 Kronoberg.

Nyöppnade gränser efter pandemin utgör en av flera troliga orsaker till vårens ökning av byggstölder. Det menar Per Rydiander som är kommunpolis i Växjö.

– Det har ju säkerligen till viss del att göra med att vi har öppnat gränserna efter Coronan. Sen tror jag att det här går lite i vågor, har alltid gjort, så att det kan säkert vara lokala förmågor också som har valt att gå in i den här branschen helt enkelt, säger Rydiander till P4.

Byggarbetsplatser stölder
Malin Rothenborg