Infrastruktur Vägar

Arbetet med ny sträckning vid Tjuvkil avbryts

13/06/2013, 07:59

Trafikverket har avbrutit arbetet med den nya sträckningen av väg 168 vid Tjuvkil.

Trafikverket har avbrutit arbetet med den nya sträckningen av väg 168 vid Tjuvkil. Anledningen är att Länsstyrelsen har beslutat att den nya planerade sträckningen strider mot riksintresset för naturvård för det berörda området.

Väg 168 mellan Ytterby och Marstrand är sommartid hårt belastad, och det är många cyklister som trafikerar vägen. Därför måste säkerhetsnivån på vägen höjas, och på stora delar av vägen har en separat cykelväg byggts.

Trafikverket kommer nu att utreda vilka åtgärder som är möjliga att göra på den befintliga vägen genom Tjuvkil i syfte att höja trafiksäkerheten, enligt förslaget till regional plan för Västra Götaland 2014-2025. Nya samråd med dem som berörs kan tidigast ske under 2014.

Arbetet med väg 168 delen Marstrand – Ytterby påbörjades redan 1995. Väg 168 – delen genom Tjuvkil har därefter utretts vidare i en vägutredning som blev klar 2002. Under 2011 och 2012 fortsatte Trafikverket arbetet med vägplan inför en planerad byggstart 2015.

Marcus Rosenholm