Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Instalcos kvartalsrapport visar på en ökad omsättning, ökat rörelseresultat och en stabil orderstock. Men beskriver samtidigt marknaden som svårbedömd med stor osäkerhet.
Instalco har gjort ett starkt kvartal. Omsättningen under kvartalet uppgick till 1 676 (1 218) miljoner kronor, motsvarande en tillväxt om 37,6 procent varav 11,4 procent var organisk. Orderstocken är fortsatt stabil och uppgick vid utgången av kvartalet till 5 215 (4 391) miljoner kronor, motsvarande en ökning om 18,8 procent.
Vd Per Sjöstrand lyfter samtidigt att marknaden är mycket svårbedömd och det råder en stor osäkerhet som i alla branscher.
“Krisen har inte slagit lika hårt mot bygg- och installationsbranschen som mot många andra branscher. Våra arbetsplatser har kunnat hållas öppna och leveranser av material till våra uppdrag har också fungerat som vanligt. Dock är vi ödmjuka för situationen och vi räknar med att både entreprenader och service kommer att drabbas på något sätt”, skriver vd Per Sjöstrand i en kommentar.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB