Infrastruktur Flyg
1 min lästid

Trafikverket avbryter nya upphandlingar

8:e oktober 2014, 07:30
Trafikverket avbryter nya upphandlingar

Trafikverket har i dag beslutat att avbryta upphandlingen av flyglinjerna Gällivare-Stockholm/Arlanda och Lycksele-Stockholm/Arlanda.

Trafikverket skriver i ett pressmeddelande att de berörda upphandlingarna inte är i behov av statlig ersättning enligt de gällande EU-regelverk som Trafikverket följer.

Flera upphandlingar av trafik har påbörjats på ett antal flyglinjer, där sista dag för anbud var den 30 september.

Följande kommersiella anmälningar inkommit:
AS Estonian Air, om att från och med den 25 oktober 2015 bedriva trafik på linjerna Gällivare-Stockholm/Arlanda och Arvidsjaur-Stockholm/Arlanda.
NextJet AB, om att från och med den 25 oktober 2015 bedriva trafik på linjerna Gällivare-Stockholm/Arlanda och Lycksele-Stockholm/Arlanda.

– Estonian Airs och NextJets kommersiella anmälningar visar att man uppfyller alla krav och därmed kommer de berörda linjerna inte längre ingå i upphandlingen, säger Arnold Vonkavaara, regionchef på Trafikverket.

För övriga flyglinjer fortsätter Trafikverkets upphandling.

Marcus Rosenholm