Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
När det privata bostadsbyggandet bromsat in har kommuner och regioner tagit över som draglok på beställarfronten. Statistik visar till exempel att andelen nybyggda skolor och sporthallar med trästomme ökade till 34 procent under 2022.
Martinsons har under 2023 och 2024 levererat till fyra skolor tillsammans med ByggDialog – en av landets ledande totalentreprenörer – och två till är på gång.
Trä ger en positiv effekt
Gamla Mörmoskolan fick akut evakueras 2018 på grund av inomhusproblem och har fram till den nya skolbyggnaden stod klar i augusti 2024 haft undervisningen i modulbyggnader. Att skolan byggdes i trä har sin bakgrund i Hammarö kommuns hållbarhetsstrategi.
– Det var ett lyft för både elever och personal att få komma till en ny skola. Träet är väldigt framträdande, de flesta lärosalar har ren trästomme och i trapphusen syns detaljerna i KL-trä tydligt. Träkänslan ger en positiv effekt, säger Joakim Axelsson.
Martinsons med hela vägen
Martinsons har varit med i hela processen när det gäller trästommarna till skolan. Från utveckling till montering. Totalt har Martinsons levererat 96 kubikmeter limträ och 957 kubikmeter KL-trä. Monteringen påbörjades januari 2023 och var genomförd tolv veckor senare.
– Skolan är byggd som en samverkansentreprenad och vi har jobbat tätt med ByggDialog, Mondo arkitekter och Hammarö kommun. Det har varit en del ändringar längs vägen som krävt att vi varit lösningsorienterade, men det har varit ett väldigt bra samarbete. Och slutresultatet är jättefint, det är en härlig skolmiljö, säger Hanna Domeij, projektledare på Martinsons för Mörmoskolan.
”Magiskt att arbeta med trä”
Hon får medhåll av Anton Karlsson, platschef på ByggDialog för Mörmoskolan.
– Det har funkat bra hela vägen, Martinsons är väldigt hands on och smidiga att jobba med. Det har varit korta ledtider och om något krånglat har vi snabbt kunnat lösa det tillsammans.
Anton Karlsson är också väldigt positivt till att jobba med trä som material.
– Det är magiskt att arbeta med trä. Det ger ett lugn och är trevligt på alla vis. Arbetsmiljön blir mjukare och tystare. Att träet har bevarats synligt i skolmiljöerna ger en skön känsla.
Fakta Mörmoskolan
Skolan mäter totalt 5 635 kvadratmeter på två våningar och är byggd för 415 elever. Den inrymmer salar för slöjd, hemkunskap, musik, NO, cafeteria, bistro och matsal. På taket har det monterats solceller som ger 90 000 kilowattimmar. Skolprojektet har haft ett omfattande miljötänk och byggts utifrån certifieringen Miljöbyggnad Silver.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB