Fastighet Karriär
1 min lästid

Castellums vd lämnar

9:e april 2025, 08:41
Joacim Sjöberg. Pressfoto: Castellum/ Caisa Rasmussen / TT
Joacim Sjöberg. Pressfoto: Castellum/ Caisa Rasmussen / TT
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Castellums styrelse och Joacim Sjöberg har kommit överens om Joacim Sjöberg lämnar sitt uppdrag som vd och koncernchef för Castellum när ny vd är på plats. För att sörja för en ordnad succession kommer Joacim Sjöberg därefter att vara anställd som senior rådgivare till den 31 december 2026.

Castellums styrelse kommer nu att inleda en process för rekrytering av Joacim Sjöbergs efterträdare. Joacim Sjöberg har varit vd och koncernchef för Castellum sedan mars 2023, tillförordnad vd sedan januari 2023 och dessförinnan styrelseledamot sedan 2020.

– Joacim tillträdde rollen som vd efter en tid av turbulens, både inom Castellum, med flertalet förändringar i koncernledningen på kort tid, och i omvärlden. Kombinationen av Joacims kunskap om Castellum, branschen och kapitalmarknaden och hans handlingskraft under denna tid av finansiell oro har varit avgörande för den stabilitet som Castellum nu har uppnått, säger Per Berggren, styrelsens ordförande.

#castellum
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0