Energi Kärnkraft
2 min lästid

Fortum går vidare med ny kärnkraft

24:e mars 2025, 12:03
Fortum går vidare med ny kärnkraft
Bildkälla: Fortum.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Fortum har avslutat en tvåårig förstudie som går igenom kommersiella, tekniska och samhälleliga förutsättningar för ny kärnkraft i Sverige och Finland. Studien täcker både små modulära reaktorer, SMR och konventionella stora reaktorer. Den inkluderar även djupgående diskussioner med flera teknikleverantörer, potentiella partners, kunder och samhällsaktörer.

– Elektrifieringen av industrier och samhällen förväntas leda till upp emot en fördubbling av elbehovet i Norden mot 2050. Att möta en sådan efterfrågeökning med enbart väderberoende kraftslag skulle leda till ett mycket volatilt elsystem med begränsad förutsägbarhet när det gäller tillgänglighet och pris, säger Markus Rauramo, vd och koncernchef för Fortum och tillägger:

– Vi på Fortum ser att vi behöver behålla alla fossilfria teknologier i verktygslådan även i framtiden, därför kommer vi att fortsätta utveckla förutsättningarna för ny kärnkraft som ett långsiktigt alternativ.

Nästa steg

Under kommande år ska Fortum fokusera på att vidareutveckla projektekonomi och partnerskap och fortsätta diskussioner med potentiella kunder om hur deras behov bäst kan mötas. Fortum ska också fördjupa sitt samarbete med utvalda teknikleverantörer – EDF, GE-Hitachi och Westinghouse tillsammans med Hyundai – och fortsätta dialogen med tillsynsmyndigheter och politik.

– För att förbereda oss för våra kunders växande elbehov utvecklar vi en ready-to-build pipeline för vind- och solkraft, har en förstudie om ny pumpkraft och förlänger livstiden för vårt helägda kärnkraftverk Loviisa i Finland. Ny kärnkraft kan tillföra mer elförsörjning i Norden tidigast under andra halvan av 2030-talet, om de marknadsmässiga och regulatoriska förhållandena är rätt, säger Markus Rauramo.

Fortums kärnkraftsverksamhet:

Fortum har över 45 års erfarenhet av kärnkraftsdrift. 2024 utgjorde kärnkraft 52 procent av Fortums elproduktion, med 24,3 terawattimmar.

Fortum äger kärnkraftverket Loviisa i Finland och är delägare i anläggningar i Forsmark och Oskarshamn och i Olkiluoto, Finland. Den sammanlagda kapaciteten är på 3,2 gigawatt.

Fortum driver sin egen slutliga förvaringsanläggning för låg- och medelaktivt radioaktivt avfall i Loviisa och är delägare i Posivas Onkalo. Källa: Fortum.

#fortum
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0