Energi Eldistribution
2 min lästid

Ny förstudie om kärnkraft i Sverige

17:e oktober 2022, 08:27
Ny förstudie om kärnkraft i Sverige
Forsmarks kärnkraftverk. Genrebild. Foto: Robert Gabrielsson/Vattenfall/TT.

En framgångsrik klimatomställning kräver ett leveranssäkert, konkurrenskraftigt och fossilfritt energisystem som kan möta ett kraftigt ökat elbehov de kommande decennierna, skriver Fortum i ett pressmeddelande.

Förstudien fokuserar på små modulära reaktorer (SMR) men omfattar även konventionella reaktorer.

– Att både minska den geopolitiska risken och samtidigt garantera ett stabilt, billigt och fossilfritt energisystem som har kapacitet nog att driva klimatomställningen är en utmaning som hela samhället nu står inför. Vi ska nu titta mer specifikt på vilken roll Fortum kan ta när det gäller ny kärnkraft och vilka marknadsförutsättningar som krävs, säger Simon-Erik Ollus, divisionschef för Fortums elproduktion. 

Ska arbeta nära politiker

Eftersom förstudien kommer att beröra planering, lokalisering och tillståndsprocesser är avsikten att arbeta i nära samarbete med externa intressenter i form av politiska beslutsfattare, tjänstemän, branschorganisationer och strålsäkerhetsmyndigheterna i både Sverige och Finland. Förstudien är planerad att pågå i högst två år.

I och med försäljningen av Uniper har Fortum nu startat en process för att uppdatera sin strategi med fokus på fossilfri kraftproduktion som bidrar till ett kraftsystem med hög leveranssäkerhet och konkurrenskraftiga priser. Förstudien kommer bidra i detta arbete. Beslut om framtida investeringar kommer i ett senare skede. 

Läs även:

Ebba Busch: Vattenfall ska upphandla kärnkraft
14:e oktober 2022
Energi
Ebba Busch: Vattenfall ska upphandla kärnkraft
Ska uppföra nya reaktorer.
#fortum #kärnkraft
Johann Bernövall