2018-01-10 Här är landets dyraste gator https://branschaktuellt.se/wp-content/uploads/2018/01/dyraste-gator.jpg

Här är landets dyraste gator

Bildkälla: Booli
Bildkälla: Booli
Bostad

Bor du på Sveriges mest exklusiva adress? En ny undersökning från Booli visar vilka gator som kan stoltsera med de dyraste försäljningarna under 2017. Inte helt oväntat toppar Strandvägen i Stockholm listan för dyraste lägenhetsgator och på villasidan är det Kvarnvägen i Nacka som är allra dyrast.

Booli har granskat alla bostadsannonser och lagfarter som publicerats under 2017 för att ta fram de allra dyraste gatorna. Endast gator där minst tre bostäder har sålts under året är med på topplistan.

–Att Östermalm kniper förstaplatsen när det gäller lägenheter är ingen större överraskning. Att däremot alla de dyraste gatorna ligger på Östermalm är uppseendeväckande. Stadsdelen har många äldre fastigheter, låga avgifter och kanske en och annan kändis till granne, säger Matilda Adelborg, pressansvarig på Booli.

På villasidan är det framförallt Lidingö som sticker ut med 4 av 10 placeringar på listan över de dyraste gatorna.

– Bra läge i förhållande till city och närhet till vatten är det som påverkar prisbilden, men man ska heller inte underskatta statusfaktorn, att bo i något av de områden som toppar listan är en statusmarkör. Sett till gator med få försäljningar toppar Östermalm och där ligger förklaringen i att är just väldigt ovanligt med villor i innerstan, det drar upp priset, säger Claudia Wörmann, boendeekonom på SBAB.

Topplistor som visar på vilka gator de dyraste bostäderna sålts under 2017. Endast gator med minst 3 försäljningar under året finns med i statistiken. Källa: Booli

Bostadsrätter
PlaceringGatuadressKommunOmrådeMedelslutprisRum st (medel)Boarea kvm (medel
1StrandvägenStockholmÖstermalm23,518,7505,3179,8
2TorstenssonsgatanStockholmÖstermalm19,516,6674142,6
3RunebergsgatanStockholmÖstermalm15,383,3334,7149,7
4EngelbrektsgatanStockholmÖstermalm14,757,1434,3136,5
5SturegatanStockholmÖstermalm13,319,8893,199,8
6OrdenstrappanStockholmÖstermalm13,250,0003,8139,7
7DanderydsgatanStockholmÖstermalm11,825,0003,9112,8
8FryxellsgatanStockholmÖstermalm10,725,0003,5107,3
9KarlaplanStockholmÖstermalm10,321,6672,994,2
10Grev MagnigatanStockholmÖstermalm10,285,2502,888,3

 

Villor     
PlaceringGatuadressKommunMedelslutprisRum st (medel)Boarea kvm (medel
1KvarnvägenNacka33,777,778Okänt195,1
2LidskjalfsvägenDanderyd30,000,0009277
3TussmötevägenStockholm24,674,5005151,5
4KragenäsvägenLidingö24,383,333Okänt167
5EkholmsnäsvägenLidingö22,730,0007242,5
6SvalnäsvägenDanderyd22,200,0009229
7TykövägenLidingö21,283,3338234,4
8Kevinge StrandDanderyd21,100,0006267,7
9GustafsvägenLidingö20,775,0007176,3
10EkholmsvägenNacka20,533,3334185

Topplistor som visar på vilka gator de dyraste bostäderna sålts under 2017. Endast gator med minst 3 försäljningar under året finns med i statistiken.

Missa inget!

Prenumerera på Branschaktuellt's nyhetsbrev - det är helt kostnadsfritt!