Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Instalco har via sina dotterbolag Klimatrör, PoB:s Elektriska samt OTK Klimatinstallationer fått förtroendet att delta i bostadsprojektet The Brick, i vilket före detta kontorslokaler omvandlas till bostäder. Totalentreprenören har gett Instalcos medverkande bolag i uppdrag att utföra samtliga rör-, el- och ventilationsinstallationer i fastigheten Terra och tillhörande ytor.
Det är LM Ericssons välkända före detta huvudkontorsbyggnad, längs Essingeleden i Hägersten, som ska byggas om till cirka 350 bostäder med tillhörande verksamhets-, samlings-, och allmänna ytor. Det totala ordervärdet för Instalcos dotterbolag uppgår till cirka 85 miljoner kronor. Arbetet ska vara klart år 2020.
”Vi är mycket stolta över att Klimatrör, PoB:s Elektriska och OTK Klimatinstallationer fått förtroendet att samordna och utföra installationer i detta spännande bostadsprojekt. Jag ser uppdraget som ytterligare ett bevis på att Instalcomodellen – där effektivt samarbete mellan våra bolag är en hörnsten – fungerar”, säger Peter Westman, affärsområdesansvarig Öst hos Instalco.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB