Byggindustrin Bostad
1 min lästid

Nytt samarbete för att minska bostadsbristen i Stockholm

17:e juni 2013, 09:32
Nytt samarbete för att minska bostadsbristen i Stockholm

Ikano Bostad och HSB Bostad startar ett gemensamt bolag för utveckling av markområden för småhus. Samarbetet syftar till att öka bostadsbyggandet i Stockholms län.

Bolaget som ägs till 50 % av vardera parten har i dagsläget utvecklingsbar mark för drygt 4000 tomter i bland annat Kungsängen, Sollentuna och Haninge.

– Det finns en stark efterfrågan på bostäder i Stockholm, tillsammans med Ikano Bostad kan vi få fram fler erbjudanden till våra bosparare och övriga Stockholmare, säger Håkan Falk, vd HSB Bostad.

– Vi ser fram mot att använda Ikano Bostad och HSB:s kompetens och erfarenhet till att minska bostadsbristen i Stockholm. Det här är också en möjlighet för oss att bredda vår verksamhet med mark för småhus, säger Robert Jaaniste, vd Ikano Bostad.

Marcus Rosenholm