Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
I december 2023 introducerade miljöbedömningssystemet SundaHus en ny affärsmodell. Den har inte mottagits väl av byggmaterialbranschen.
Flera företag har valt att lämna aktören som Ruukki och Plannja, Lindab och FläktGroup.
Branschföreningarna för belysning och elmateriel går ett steg längre och rekommenderar nu sina medlemsföretag att avstå från fortsatt samarbete med SundaHus.
Belysningsbranschen och Elmateriel leverantörerna skriver i ett pressmeddelande att de sedan introduktionen fört en kontinuerlig dialog med SundaHus, i syfte att hitta en en långsiktig lösning. Kritiken har handlat om orimliga prisökningar och en stor otydlighet i affärsmodellen och konsekvenserna av denna.
Styrelserna i elbranschens organisationer har tagit ett gemensamt beslut att rekommendera sina medlemsföretag att avstå från fortsatt samarbete med SundaHus.
– Med tanke på brist på transparens, otillräcklig information och ett icke-affärsmässigt agerande från SundaHus sida ser vi ingen annan väg, säger Mikael Castanius, vd för El- och belysningsföretagen i Sverige.
Belysningsbranschen är en huvudorganisation för Sveriges tillverkare och importörer av ljuskällor, belysningsarmaturer och komponenter.
EL – Elmateriel Leverantörerna är huvudorganisation för Sveriges leverantörer av elektrisk installationsmateriel.
Branschaktuellt har tidigare berättat att branschorganisationen Sveriges Färg och Lim Företagare, SVEFF stämde SundaHus för bluffakturor och vilseledande marknadsföring i början av maj.
Det kommenterade SundaHus vd till Branschaktuellt med att de kunde varit tydligare.
Branschaktuellt har åter sökt SundaHus under en längre tid för en kommentar.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB