Arkitektur
2 min lästid

Startar nytt arkitektkontor

17:e december 2024, 11:18
Startar nytt arkitektkontor
Bildkälla: KEJS.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Kristina Peters, Elin Andreassen och Simon Ståhl kommer senast från Arkitema där Kristina Peters var affärsområdeschef för bostad och vd för Sverige, Elin Andreassen chef för tävlingsavdelningen och uppdragsansvarig och Simon Ståhl var uppdragsansvarig byggnadsingenjör och teamledare. Josa Lundbäck kommer närmast från Viktor Hanson där han var ackvisitionschef.

Kombinerar olika kompetenser

Ambitionen för KEJS är att vara ett av Sveriges främsta arkitektkontor med helhetslösningar från vision till genomförande oavsett projektets skala. Grundarnas olika kompetenser ger möjlighet att leverera allt från stöd i affärs- och fastighetsutveckling via stadsbyggnadsuppdrag och tidiga skisser, arkitekttävlingar och utvärderingar av byggrätter till bygghandlingsprojektering.

– Tillsammans tror vi på kraften i samarbeten och på att vår gemensamma och mångsidiga kompetens kan skapa värde och kvalitet för våra kunder, om det så gäller att hitta mark och nya projekt eller att ta ett projekt från första skiss till färdigställd byggnad, säger Kristina Peters.

Kommer bli fler efter årsskiftet

KEJS arbetar nu med fyra kvarter i Bäckby, Västerås för Resona och Trophi, projektering av The Lodge, för Resona i Åre och flera skisser i tidiga skeden. Efter årsskiftet drar ett nytt projekt i gång i Norra Djurgårdsstaden, inom kvarteret Ängsbotten för Besqab.

I januari växer KEJS med två nyanställda och de räknar med att bli fler inom kort.

#kejs
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0